Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı yükselişini sürdürüyor

Dün 83,30 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,55 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan saat 10.09’a göre yüzde 0,08 artarak 80,62 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 75,92 dolardan satıldı.

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından Fed Lideri Jerome Powell’ın faiz artışlarının sona erdiğine ilişkin açıklamalarıyla yükselişe geçti.

Powell, sıkılaşmanın ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkilerini gördüklerini, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin daha dengeli hale geldiğini kaydetti.

Ayrıca dün açıklanan makroekonomik verilere göre ABD’de özel sektör istihdamının piyasa beklentilerinin altında artması da Fed’in Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayabileceği beklentilerini güçlendirerek petrol fiyatlarının yükselişine katkıda bulundu.

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin, borç krizine giren emlak şirketi Evergrande’yi tasfiye etme kararının ardından emlak sektörüne ekonomik destek sağlayacağını açıklamış, petrolün artacağı beklentilerini destekleyerek fiyat artışlarına katkıda bulunmuştur. Ülkede talep artacak.

Uzmanlara göre bu yıl da petrol talebindeki artışta Çin en büyük paya sahip olmaya devam edecek.

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de gemi taşımacılığına yönelik saldırılarının maliyetleri artıracağı ve küresel petrol ticaretini aksatacağı yönündeki endişeler fiyatları yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor.

Husilerin Kızıldeniz’de İsrail limanlarına doğru ilerleyen ABD ticari gemisini vurduklarını duyurmasının ardından bölgede gerginlik arttı.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, saldırıyı ABD Donanması destroyeri “USS Gravely”ye yapılan saldırıdan birkaç saat sonra gerçekleştirdiklerini belirtti. ABD ve İngiltere’nin saldırılarına karşılık vermekten çekinmeyeceklerini vurgulayan Seri, Kızıldeniz’den geçen ABD ve İngiliz gemilerinin kendileri için yasal hedef olduğunu yineledi.

Brent petrolde teknik olarak 81,35 ile 81,64 dolar aralığının direnç, 80,18 ile 79,80 dolar aralığının ise destek alanı olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu