Haber

İspanya’da aşırı sağcı lider Alejo Vidal Quadras’a silahlı saldırı

İspanya’da aşırı sağcı Vox partisinin kurucu üyelerinden ve “İsrail’in Avrupalı ​​dostları” adlı lobi grubunun üyesi olan Alejo Vidal Quadras’a yönelik silahlı saldırının arkasında İran’ın olabileceği iddia edildi.

İspanyol haber ajansı EFE’nin soruşturmayı yürüten polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, aşırı sağcı liderin polise verdiği ilk ifadede, temasları nedeniyle saldırının arkasında İran rejiminin olabileceğini söylediği bildirildi. İran’daki muhalefetle birlikte.

Öte yandan Quadras’ın uzun yıllardır iletişim halinde olduğu İran Ulusal Direniş Konseyi, İspanyol siyasetçiye yönelik saldırıyı “şiddetle” kınayan bir açıklama yaptı.

İspanya’da 2014 seçimlerinde Vox partisine mali destek sağladığı bilinen İran Ulusal Direniş Kurulu, Tahran rejiminin Quadras’ı “terörist” olarak tanımladığını belirtmişti.

Polis, motosikletle olay yerinden kaçan şüpheliyi arama çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Öte yandan, başkent Madrid’in merkezinde evinin önünde düzenlenen silahlı baskında yüzünden yaralanan 78 yaşındaki Quadras’ın bilinci yerinde olarak hastaneye kaldırıldığı, tedavi altına alındığı belirtildi. ameliyata alındığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Vox partisinin kurucu eşbaşkanı Quadras’a düzenlenen silahlı saldırı, İspanya’daki tüm siyasi partiler tarafından kınandı.

Başbakan ve Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez de “X” hesabından bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı, Quadras ve ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, olayın bir an önce gün yüzüne çıkmasını umut etti. olası.

Katalonya özerk bölgesindeki sağcı Halk Partisi’nin (PP) eski lideri olan 78 yaşındaki Quadras, 2013 yılı sonunda aşırı sağcı Vox partisinin kurucu üyeleri arasında yer alıyordu.

damalajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu